Archiwum 26 marca 2006


mar 26 2006 Bez tytułu
Komentarze: 0

Niedziela, 26 marca 2006

/W pociagu/ Magda to studentka lingwistyki stosowanej. Właśnie wraca do domu, do Leszna, a jej towarzyszem podróży jest... szczur hodowlany... Na pierwszy rzut oka niezbyt przyjemny, ale tak naprawdę niezwykle towarzyski. Jeśli tak o szczurze można w ogóle powiedzieć. Przez całą drogę siedział bądź w kieszeni kurtki włascicielki, bądź w torbie. Ale, co dziwne, wcale nie miał ochoty na ucieczkę - On jest tchórzliwy - mówi z uśmiechem o swoim pupilu Magda. Przy okazji dowiedziałem sie, że szczury są odporne na niską temperaturę - Kupiłam go, gdy za oknem było minus dziecięć stopni Celsjusza i nic mu się nie stało. - tłumaczy. (tekst/fot. Ł. Domagała)

 

/W pociągu/ Ten człowiek dziś w nocy został okradziony w pociągu jadącym z Zakopanego. Złodzieje wpuścili do przedziału gaz, uśpili go, a następnie okradli z cześci dokumentów i portfela, rozcinając bezczelnie kieszenie koszuli. Dlatego poirytowany starszy pan postanowił wpisać się do księgi zażaleń. która dostepna byla u kierownika pociągu. W sumie wcale się nie dziwię (tekst/fot. Ł. Domagała)

 

/Rawicz/ Aleja parkowa nieopodal rawickiego dworca o wczesnym poranku. (tekst/fot. Ł. Domagała)

lolodaily : :
mar 26 2006 Bez tytułu
Komentarze: 0

Niedziela, 26 marca 2006

Minionej nocy nastąpiła zmiana czasu z zimowego na letni. Wskazówki zegarów przestawiliśmy z godz. 2.00 na 3.00. (inf. W. Fengler)

Image Hosted by ImageShack.us

(fot. Internet)

Jako pierwszy o potrzebie stosowania czasu letniego pisał Benjamin Franklin. Jednakże humorystyczna wymowa tego artykułu sprawiła, że nie zaczęto się do niej stosować (Franklin postulował, by ludzie wstawali i kładli się spać wcześniej). Poważnie temat zmiany czasu opisał Brytyjczyk William Willett w broszurce "Waste of Daylight", wydanej w 1907 r. Jednak pomimo znacznego lobby w rządzie brytyjskim, nie udało mu się przeforsować tego pomysłu. Pionierami we wdrożeniu czasu letniego byli Niemcy. Podczas I wojny światowej. 30 kwietnia 1916 r. przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 r. o godzinę w tył. Wkrótce potem i Anglicy zaadaptowali to w swoim kraju. 19 marca 1918 r. Kongres Stanów Zjednoczonych ustalił podział na strefy czasowe w USA i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji energii elektrycznej. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1957-1964 i nieprzerwanie od 1977 roku. (tekst. Wikipedia)

lolodaily : :