kwi 20 2006

Bez tytułu


Komentarze: 0

Czwartek, 20 kwietnia 2006

„HISTORIA NAUCZYCIELKĄ ŻYCIA” – REALIZACJA PROJEKTU

EDUKACYJNEGO PRZEZ GIMNAZJUM W SIERAKOWIE

 

W dniach 6 - 12 kwietnia 2006 roku 16 uczniów Gimnazjum w Sierakowie im. Adama Olbrachta Przyjmy – Przyjemskiego przebywało z wizytą w holenderskiej szkole z Venray - Raayland College. Był to pierwszy etap projektu opracowanego przez nauczycieli sierakowskiego gimnazjum: P. Chudzińską – nauczycielkę języka angielskiego, J. Gościniak - nauczycielkę geografii oraz L. Marcinkowską – nauczycielkę historii. Projekt tej wymiany zainicjowała wizyta przedstawicieli szkoły holenderskiej w Rawiczu w czerwcu 2004 roku. Szczegóły współpracy ustalono natomiast podczas wizyty delegacji nauczycieli sierakowskiego gimnazjum w gminie Meerlo-Wanssum w listopadzie 2004 roku. 

Image Hosted by ImageShack.us

Zwiedzanie Amsterdamu. (fot. Gim. w Sierakowie)

W trakcie pierwszego dnia pobytu nastąpiło oficjalne powitanie w Raayland College oraz zajęcia grupowe w terenie, których celem było zapoznanie z historią i życiem codziennym Venray. Uczniowie zaopatrzeni w mapy miasta i zdjęcia charakterystycznych obiektów wykonywali zadania przygotowane wcześniej przez opiekunów wymiany: Wim’ a van Delft’a  oraz Peet’a van de Loo. Podsumowaniem dnia była kolacja przygotowana przez polskich i holenderskich uczniów.

W kolejnym dniu zorganizowane zostało zwiedzanie Nijmegen (miasto we wschodniej Holandii; nad rzeką Waal - 148 tys. mieszk.). Ważnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Biblii - położone na obrzeżach miasta, którego celem jest przekazywanie młodym pokoleniom informacji o wspólnych początkach oraz podobieństwach trzech religiach: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. W poniedziałek 10 kwietnia br. odbyła się wycieczka do Amsterdamu. Uczestnicy mieli okazję zwiedzać Van Gogh Museum. Położone w pobliżu Rijksmuseum, w budynku zbudowanym według projektu słynnego holenderskiego architekta Rietvelda, muzeum ma w swojej kolekcji ok. 200 obrazów van Gogha oraz 550 jego rysunków, a także listy Van Gogha do brata Theo oraz obrazy innych malarzy z epoki, w której żył Van Gogh. Wycieczka zakończyła się rejsem kanałami rzeki Amstel.

Trzeciego dnia miało miejsce zwiedzanie muzeum „De Locht” w Horst-Melderslo w północnej Limburgii.  Uczniowie zostali zapoznani z życiem codziennym rolników holenderskich w XIX wieku oraz ze współczesnymi metodami uprawy - eksportowanych do wielu państw europejskich - pieczarek i szparagów. Uczniowie polscy w trakcie całego pobytu przebywali pod opieką rodzin holenderskich.  

Image Hosted by ImageShack.us

Pamiątkowe zdjęcie w Amsterdamie. (fot. Gim. w Sierakowie) 

 Celem polsko-hoelnderskiej wymiany jest integracja młodych ludzi z Polski i Holandii. Ma przede wszystkim zapoczątkować współpracę młodzieży i kadry pedagogicznej. Specyfika projektu polega na zaangażowaniu dużej grupy młodzieży, która uczestniczy w wymianie. Współpraca w ramach tego projektu ma bowiem objąć około 40 osób z placówek edukacyjnych. Dwustronna wymiana niewątpliwie wpłynie na poprawę znajomości historii obu państw, umożliwi doskonalenie kompetencji językowych przez uczniów, rozwijać będzie postawy tolerancji dla odmiennych kultur. Jednym z elementów tego programu jest wycieczka młodzieży do Krakowa i Oświęcimia, podczas rewizyty w dniach 7-13 maja 2006 roku, której gospodarzem będzie tym razem Gimnazjum w Sierakowie.

(tekst Lidia Marcinkowska, nauczyciel historii w Gimnazjum w Sierakowie/oprac. W. Fengler)

lolodaily : :
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz